Srážení teploty

Snižování tělesné teploty u dětí


Normální tělesná teplota

se pohybuje v rozmezí 36-37st., v průběhu den kolísá, nejnižší je ráno a nejvyšší v pozdním odpoledni.

Zvýšená teplota (37-38 st.)

Při teplotě do 38st. nemá smysl podávat antipyretika (tj. léky na snížení tělesné teploty). Podáváme pouze dostatek chladných nebo vlažných tekutin - lehce oslazený černý nebo bylinkový čaj (např. čaj z černého bezu, lipový čaj,...), vodu, vodu s trochou citronu, zeleninové vývary, nesycenou minerálku u větších dětí. Ovocné čaje a kyselé ovocné šťávy nejsou vhodné, mohou dráždit žaludek a ev. způsobovat zvracení.

Horečka (tělesná teplota nad 38 st.)

Nutné zvýšit příjem tekutin minimálně o 50%, tekutiny by měly být nabízeny v malých, ale častých dávkách. Pokud se dítě nedaří zavodnit, nedaří se ani účinně srazit teplota. Na rozdíl od pití netrváme na přijímání pevné stravy a nenutíme dítěti ani mléko (samozřejmě s výjimkou kojených dětí)

Léky na snížení teploty

obsahují účinnou látku paracetamol nebo ibuprofen, jsou k dostání ve formě tablet, čípků a sirupů. Pokud střídáme léky s různou účinnou látkou (tzn. střídáme paracetamol a ibuprofen) je možné je podat každé 3 hod.

1. Paracetamol obsahující přípravky: Paralen, Panadol, Mexalen apod. podáváme v dávce 10-15mg/kg každých 6-8 hod (denní max. dávka 60mg/kg/24hod), optimální dávkování je vždy uvedeno v příbalovém letáku daného léku. Řiďte se především dávkováním vztaženým na hmotnost dítěte.

2. Ibuprofen obsahující přípravky: Nurofen, Ibuprofen, Ibuberl, Ibalgin,... podáváme v celk. dávce 20-30mg/kg/24hod, interval mezi jednotlivými dávkami by neměl být kratší než 8 hod.

3. Dětem do 15 let se nesmí podávat žádné léky ke snižování horečky s obsahem kyseliny acetylsalicylové (Acylpyrin,...)!!!

Co v případě horečky dělat?


Fyzikální snižování horečky

1. Koupel nebo sprchování

Do vany nebo vaničky napustíte vodu cca o 2-3 st. chladnější než je teplota dítěte, dítě posadíte do vany a můžete omývat trup a končetiny cca 10 - 15 min.

2. Zábal

Osušku namočte do vlažné vody a lehce vyždímejte, dítěti zabalte pouze hrudník a břicho, končetiny ponechte volné. Přes zábal již nedávejte žádnou suchou pokrývku. Ponechte dítě v zábalu cca 10-15 min., pak ho rozbalte a nechte ho nahé oschnout.

K lékaři je třeba zajít ihned, pokud:

- je dítě mladší než 3 měsíce
- dítě zvrací, má nápadně chladné a bledé, mramorované končetiny, křeče, nereaguje na běžná oslovení
- má jakékoli znepokojivé projevy jako je zmatenost, halucinace, ztuhlost šíje (nemůže předklonit hlavu) nebo vyrážku (zvláště krvavé skvrnky na kůži, které nemizí ani neblednou po zatlačení dnem skleničky)
- dítě má chronické onemocnění plic a srdce
- horečka vystoupí nad 39,5st. (měřeno v podpaží) a nebo 40st. (měřeno v konečníku) a neklesá ani po podání léku, vlažných tekutin a zábalech
- jste stavem dítěte jakkoliv znepokojeni


Fyzikální snižování horečky nikdy nepoužívejte, pokud má dítě mramorovanou kůži, studené ruce a nohy. Pokud se objeví husí kůže nebo třesavka procedury okamžitě ukončete, tyto jevy horečku zvyšují.
S malým dítětem zvláště kojeneckého a batolecího věku je nutné být po celou dobu horečky v jedné místnosti. Dítě musí být opakovaně kontrolováno cca po 1 hodině, včetně stavu kůže.
Horečku bychom neměli léčit sami u větších dětí 3 dny bez konsultace s lékařem, u kojenců déle než 1 den.